Cryobit 1/8" Dia. Maintenance Drill Bit , 135° Split Point, No Flats, Tip Hardness 64-66 Rc, Black & Gold Oxide Coating
(Pack of
1)
SKU:DY80600864 Item#: DY80600864
135° split point
Versatile Excellent performance in the entire range of shop metals
Durability Cryophase™ process makes the bits more durable and flexible, allowing for longer use in less than ideal conditions
Long Lasting Out drills competitive bits by as much as 150-to-1
Easy-to-use Anti-slip flats on the shank 3/16" and larger eliminates spinning in keyless chucks and the 50% flute length reduces potential failures
Specifications
Hardness: 64-66Rc
Temperature Resistance: 1100°F (conventional bit only 600°F)
Material: High Speed Steel
Surface: Super heated gold oxide coating with black oxide relief edge
Heat Treatment: Austempered twice
Cryophase™: Thermal cycling cryogenic treatment
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Eraser Disc Natural Tan 4 x 1"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Zirconium Grain Locking Grinding Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Aluminum Oxide Grain Locking Grinding Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Kit 10Pcs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 8mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Mechanic's Length Drill Bit HSS 17/64"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 5/64"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Heavy Duty Jobber Length Drill Bit Cobalt 6.75mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 8.5mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 10 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Door and Exterior Molding Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Interchangeable Hex Bit Set 20Pc Torx
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4" Cordless Impact Hex Driver Charging Bundle
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 6.5mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
135° split point Versatile Excellent performance in the entire range of shop metals
Durability Cryophase™ process makes the bits more durable and flexible, allowing for longer use in less than ideal conditions
Long Lasting Out drills competitive bits by as much as 150-to-1
Easy-to-use Anti-slip flats on the shank 3/16" and larger eliminates spinning in keyless chucks and the 50% flute length reduces potential failures
Specifications
Hardness: 64-66Rc
Temperature Resistance: 1100°F (conventional bit only 600°F)
Material: High Speed Steel
Surface: Super heated gold oxide coating with black oxide relief edge
Heat Treatment: Austempered twice
Cryophase™: Thermal cycling cryogenic treatment
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY80600864 |
|---|---|
| Drill Length | Jobber |
| Drill Type | Fractional |
| Type | Heavy Duty |
| Finish | Gold |
| Diameter | 1/8 " |
| Decimal Equivalent | 0.1250 " |
| Point | 135° Split |
| Flute Length | 1-7/16 " |
| Flute Type | Spiral |
| Shank | Straight |
| Flats | None |
| Overall Length | 2-1/2 " |
| UNSPSC #: | 23241634 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.01 lb |
