Cryobit 5.0MM Maintenance Drill Bit , 135o Split Point, No Flats, Metric, Black & Gold Oxide Coating, Jobber Length
(Pack of
1)
SKU:DY80110050 Item#: DY80110050
135° Split Point
Versatile Excellent performance in the entire range of shop metals
Durability Cryophase™ process makes the bits more durable and flexible, allowing for longer use in less than ideal conditions
Long Lasting Out drills competitive bits by as much as 150-to-1
Specifications
Hardness: 64-66Rc
Temperature Resistance: 1100°F (conventional bit only 600°F)
Material: High Speed Steel
Surface: Super heated gold oxide coating with black oxide relief edge
Heat Treatment: Austempered twice
Cryophase™: Thermal cycling cryogenic treatment
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 2-3/4" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4" - 3/4" Cryonitride Spiral Fluted Step Drill - 3/8" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 2-3/4" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4" - 3/4" Cryonitride Spiral Fluted Step Drill - 3/8" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 8mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
General Purpose Jobber Length Drill Bit HSS 6.7mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
$0.00
Couldn't load pickup availability
3" Pneumatic Cut-Off Tool
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
135° Split Point Versatile Excellent performance in the entire range of shop metals
Durability Cryophase™ process makes the bits more durable and flexible, allowing for longer use in less than ideal conditions
Long Lasting Out drills competitive bits by as much as 150-to-1
Specifications
Hardness: 64-66Rc
Temperature Resistance: 1100°F (conventional bit only 600°F)
Material: High Speed Steel
Surface: Super heated gold oxide coating with black oxide relief edge
Heat Treatment: Austempered twice
Cryophase™: Thermal cycling cryogenic treatment
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY80110050 |
|---|---|
| Drill Length | Jobber |
| Drill Type | Metric |
| Type | Heavy Duty |
| Material | High Speed Steel |
| Finish | Gold |
| Diameter | 5.00 mm |
| Decimal Equivalent | 0.1969 " |
| Point | 135° Split |
| Flute Length | 56 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Shank | Straight |
| Flats | None |
| Overall Length | 86 mm |
| UNSPSC #: | 23241634 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.03 lb |
