PPE Danger EYE PROTECTION REQUIRED IN THIS AREA Safety Sign, RIGID PLASTIC .050, 10 X 14
(Pack of
1)
SKU:1441673 Item#: 1441673
PPE Danger EYE PROTECTION REQUIRED IN THIS AREA Safety Sign, RIGID PLASTIC .050, 10 X 14
Read MoreFrequently Bought Together
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 30mm x 10'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 1/8 x 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Caution WATCH YOUR STEP Sign
$0.00
Couldn't load pickup availability
MiniMark Industrial Label Printer Ribbon
$0.00
Couldn't load pickup availability
LOCK-OUT CENTER
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wypall L30 Wiper 16.4 x 9.8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Lens Cleaning Towelettes
$0.00
Couldn't load pickup availability
Glossy Back Paper Floor Mat, 17" x 22"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Liner Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Caution WATCH YOUR STEP Sign
$0.00
Couldn't load pickup availability
LOCK-OUT CENTER
$0.00
Couldn't load pickup availability
EYE WASH STATION
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
PPE Danger EYE PROTECTION REQUIRED IN THIS AREA Safety Sign, RIGID PLASTIC .050, 10 X 14Technical Specifications
| Item#: | 1441673 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | D201RB |
| Type | PPE |
| Material | Rigid Plastic .050 |
| Sign Header | Danger |
| Front Legend | Eye Protection Required In This Area |
| Height | 10 " |
| Width | 14 " |
| Description | PL 10 x 14 |
| Corners | 1/8" Holes in each corner, Rounded Corners |
| Coating | Sign Muscle™ |
| Quantity Per Package | 1.0000 |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
