Double-Sided Attaching Molding Sheet, Dark Grey, Red Liner, 0.062" Thickness, 8-3/4" x 6"
(Pack of
2)
SKU:KT14683 Item#: KT14683
A high-strength, double-sided attaching sheet designed to be customized for each application.
8.75" x 6" sheet can be cut to match application emblems, small pieces, etc.
0.062" thick foam for all applications
Acrylic adhesive provides maximum attachment for both external and internal applications
Frequently Bought Together
High-Strength Double Side Molding Tape 1" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Polypropylene Packaging Tape 2" x 55 Yards
$0.00
Couldn't load pickup availability
Automotive Refinishing Tape 1-1/2" x 60 Yards
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, Deep, 1/2" Drive, 24pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Chem-Weld I Plastic Repair Adhesive Black 10fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, 2X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Latex Gloves, Natural, 8 Mil, Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender and Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Friction Tape 3/4" x 60'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bullseye #12 Bottle with Trigger Sprayer 22fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
PTFE Thread Sealing Tape White 1/2" x 40'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hi-Tack Double-Faced Mounting Tape 1/2" x 30'
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
A high-strength, double-sided attaching sheet designed to be customized for each application. 8.75" x 6" sheet can be cut to match application emblems, small pieces, etc.
0.062" thick foam for all applications
Acrylic adhesive provides maximum attachment for both external and internal applications
Technical Specifications
| Item#: | KT14683 |
|---|---|
| Type | Double Sided Moulding |
| Width | 8-3/4 " |
| Length | 6 " |
| Thickness | 0.062 " |
| Tensile Strength | 250 PSI |
| Minimum Temperature | -10 °F |
| Maximum Temperature | 248 °F |
| Color | Dark Grey |
| Liner Color | Red |
| Description | 8.75" x 6" Double-Sided Attaching Sheets |
| UNSPSC #: | 31201500 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.21 lb |
