DRC Wiper, White, Pop-Up Box, 9.75 x 16.25", 100 Wipers/Box, 8 Boxes per Case
(Pack of
1)
SKU:1648149 Item#: 1648149
Great for wiping and drying and effective in removing oil and grease, they ensure your workspace remains spotless and efficient.
Made from cellulose fibers and a binder
Highly absorbent, soft yet durable
Excellent wipe dry capabilities
Great for surface and parts cleaning; superior oil and grease clean-up
Frequently Bought Together
Humpback All-in-One Pressure Washer System 3,000 PSI
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 5/32 x 1/4" x 30'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 3/8" x 15'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 30mm x 10'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 1/8 x 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen White
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Blue
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Reclaimed White T-Shirt Rags
$0.00
Couldn't load pickup availability
Reclaimed Mixed Color T-Shirt Rags
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wypall X80 Bundle
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Great for wiping and drying and effective in removing oil and grease, they ensure your workspace remains spotless and efficient. Made from cellulose fibers and a binder
Highly absorbent, soft yet durable
Excellent wipe dry capabilities
Great for surface and parts cleaning; superior oil and grease clean-up
Technical Specifications
| Item#: | 1648149 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | D8800 |
| Style | Wiper |
| Package Type | Box |
| Size | 19 x 15-3/4 x 11 " |
| Wiper Size | 9.75 x 16-1/4 " |
| Wipers per Box | 100 |
| Color | White |
| Weight | 10 lbs. |
| Length | 19 " |
| Quantity Per Package | 8 ea. |
| UNSPSC #: | 47131502 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 13.01 lb |
