DRC Wiper, White, Quarter Folded in Poly Wrapped Bag, 12 x 13 "
(Pack of
18)
SKU:1648150 Item#: 1648150
Great for wiping and drying and effective in removing oil and grease, they ensure your workspace remains spotless and efficient.
Made from cellulose fibers and a binder
Highly absorbent, soft yet durable
Excellent wipe dry capabilities
Great for surface and parts cleaning; superior oil and grease clean-up
Frequently Bought Together
Seam Sealing Tape 10mm x 26'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Seam Sealing Tape 8mm x 26'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/4" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Professional Microfiber Towel 16 x 16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
White GT Series Medium Duty Jumbo Wiper Roll
$0.00
Couldn't load pickup availability
WypAll X80 ShopPro Towel 12.5 x 16.8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Great for wiping and drying and effective in removing oil and grease, they ensure your workspace remains spotless and efficient. Made from cellulose fibers and a binder
Highly absorbent, soft yet durable
Excellent wipe dry capabilities
Great for surface and parts cleaning; superior oil and grease clean-up
Technical Specifications
| Item#: | 1648150 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | D1860 |
| Style | Wiper |
| Package Type | Bag |
| Size | 14-1/4 x 19-1/2 x 20 " |
| Wiper Size | 13 x 12 " |
| Wipers per Box | 56 |
| Color | White |
| Length | 14-1/4 " |
| UNSPSC #: | 47131502 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 14.56 lb |
