Poly Storage Building, Four Drum, 8,000 Lb Load Capacity, 66 Gallon Sump Capacity, 57-1/2" Wide x 57-1/2" Deep x 72" High
(Pack of
1)
SKU:SF15585 Item#: SF15585
Four Drum Poly Storage BuildingSecurely store up to four 55-gallon drums. Four-way forklift pockets. Vented door louvers. Removable grating and top hooks for moving (building must be empty).
EPA 40 CFR 264.175. SPCC Compliant.
Frequently Bought Together
Spill Containment Pallet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spill Containment Platform
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spill Containment Platform
$0.00
Couldn't load pickup availability
Protective Seat Cover 32 x 14 x 38"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Automotive Refinishing Tape 1-1/2" x 60 Yards
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Ear Plug Dispenser
$0.00
Couldn't load pickup availability
Humpback All-in-One Pressure Washer System 3,000 PSI
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 5/32 x 1/4" x 30'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Distributor Defroster Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
GreenBoom Oil-Only Loose Sorbent 154lbDr
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spill Containment Workstation
$0.00
Couldn't load pickup availability
Green Boom Oil-Only Boom 8" x 120"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Four Drum Poly Storage BuildingSecurely store up to four 55-gallon drums. Four-way forklift pockets. Vented door louvers. Removable grating and top hooks for moving (building must be empty).EPA 40 CFR 264.175. SPCC Compliant.
Technical Specifications
| Item#: | SF15585 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 1649 |
| Type | Drum Storage |
| Style | Outdoor Drum Storage |
| Width | 57-1/2 " |
| Depth | 57-1/2 " |
| Height | 72 " |
| Sump Capacity | 66 gal |
| Load Capacity | 8,000 lb |
| Specifications | EPA 40 CFR 264.175; SPCC Compliant |
| Fork Pockets | Yes |
| Material | Polyethylene |
| UNSPSC #: | 24111812 |
| TAA Compliant: | Yes |
