Enerspro Class 2 Switchboard Matting, Black, 25yd Roll
(Pack of
1)
SKU:1654076 Item#: 1654076
Rubber construction
56" x 25 yd. roll
Electrically tested and marked per ASTM D178
Type II, Class 2 - Max Use Voltage 17,000V AC/25,500V DC
Made in the USA
Compliance:
ASTM D178
Frequently Bought Together
3'x4' Dielectric Corrugated Switchboard Mat
$0.00
Couldn't load pickup availability
3'x6' Dielectric Corrugated Switchboard Mat
$0.00
Couldn't load pickup availability
4'x6' Dielectric Corrugated Switchboard Mat
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Green
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Red
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
$0.00
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
$0.00
Couldn't load pickup availability
Master Series Penlight Flashlight
$0.00
Couldn't load pickup availability
Diamond Star Anti-Fatigue Mat 2' x 3'
$0.00
Couldn't load pickup availability
3'x4' Dielectric Corrugated Switchboard Mat
$0.00
Couldn't load pickup availability
3'x6' Dielectric Corrugated Switchboard Mat
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Green
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Red
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Baseball Style Bump Cap with HDPE Protective Liner and Adjustable Back
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rimless Safety Glasses with Black Temple, Clear Lens and Anti-Scratch Coating
$0.00
Couldn't load pickup availability
Disposable BioBased Corded Foam Ear Plug with BioSoft Technology - NRR 32
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rear Bumper Cover Retainer Plastic 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper and Wheel Well Liner Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Rubber construction 56" x 25 yd. roll
Electrically tested and marked per ASTM D178
Type II, Class 2 - Max Use Voltage 17,000V AC/25,500V DC
Made in the USA
Compliance:
ASTM D178
Technical Specifications
| Item#: | 1654076 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | AGSMC2-25 |
| Length | 25 yd |
| Size | 56" x 25 yd |
| Color | Black |
| Basic Color | Black |
| Width | 56 " |
| Dielectric Strength | 17,000 Volts (VAC) |
| Material | Rubber |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 52101500 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 375.0 lb |
Product Restrictions
