Fender Apron Nut for Hyundai, Nylon, Black, M4.2 Screw Size, 16mm Head, 11mm Stem Length
(Pack of
25)
SKU:KT13577 Item#: KT13577
Hyundai Accent, Elantra, Sonata and Tiburon 1995+
Hyundai OEM No. 86848-22000
M4.8 (#8) Screw Size
16mm Flange Dia.
12.5mm Overall Length
Fits into 8.5mm Square Hole
Plastic
Frequently Bought Together
Push-Type Retainer Nylon 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Headliner Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Trim Retainer Nylon 25mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Lining Screw Grommet Nylon #12
$0.00
Couldn't load pickup availability
Split Rivet Aluminum for Bumper 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Hyundai Accent, Elantra, Sonata and Tiburon 1995+ Hyundai OEM No. 86848-22000
M4.8 (#8) Screw Size
16mm Flange Dia.
12.5mm Overall Length
Fits into 8.5mm Square Hole
Plastic
Technical Specifications
| Item#: | KT13577 |
|---|---|
| Type | Nut |
| Style | Fender |
| Head Diameter | 16 mm |
| Stem Length | 11 mm |
| Material | Nylon |
| Color | Black |
| Screw Size | M4.2 |
| Quantity Per Package | 25.0000 |
| UNSPSC #: | 25172502 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.09 lb |
