General Purpose Jobber Length Drill Bit, High Speed Steel, Gold and Black Finish, 135° Point, 2-1/8" Flute Length, 4.2mm x 2.9528"
(Pack of
1)
SKU:36459 Item#: 36459
135° point
Manufactured from top-quality high-speed steel
Drill size equals the shank size
Gold finish
Made in USA
Recommended for non-ferrous metals, steel, wood and plastic
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Mini-Hole Saw Kit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Double Flute Step Drill Bit 1/8 to 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cryoboost Drill Bit, 3/16" Dia. W/Flats
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cryoboost Drill Bit, 1/4" Dia. W/Flats
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 16 x 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Master Security Bit Set 203Pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
135° point Manufactured from top-quality high-speed steel
Drill size equals the shank size
Gold finish
Made in USA
Recommended for non-ferrous metals, steel, wood and plastic
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 36459 |
|---|---|
| Drill Length | Jobber |
| Drill Type | Metric |
| Type | General Purpose |
| Material | High Speed Steel |
| Finish | Gold and Black |
| Diameter | 4.20 mm |
| Decimal Equivalent | 0.1654 " |
| Point | 135 ° |
| Flute Length | 2-1/8 " |
| Flute Type | Spiral |
| Shank | Straight |
| Flats | None |
| Overall Length | 2.9528 " |
| SAE Code | TD9MS2 04.200 H1A00 |
| UNSPSC #: | 23241634 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.02 lb |
