Jack Chain, 16 x 100', 10 lb WLL, Zinc Finish, Carton
(Pack of
1)
SKU:1425090 Item#: 1425090
Jack Chain is the lightest and smallest of regular commercial chain formed from wire. It is used in applications where high strength is not required.
Do not use for overhead lifting. Federal regulations require alloy chain for overhead lifting.
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Industrial Chain, Stainless Steel, 304L, 5/32", 500 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Grade 70 Chain, 3/8" x 400' Full Drum, 6,600 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jack Chain, Stainless Steel, 304/302, #14 x 100', 16 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Connecting Link, Stainless Steel, 1/4", 600 LB WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Connecting Link, 1/4", 25 lb WLL, Hot Orange
$0.00
Couldn't load pickup availability
Connecting Link, 1/4", 1,300 lb WLL, Self-Colored
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 5/16", 9,800 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 3/16", 4,200 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Vinyl Coated, 7x7, 1/16", 480 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 16 x 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Jack Chain is the lightest and smallest of regular commercial chain formed from wire. It is used in applications where high strength is not required.Do not use for overhead lifting. Federal regulations require alloy chain for overhead lifting.
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1425090 |
|---|---|
| Type | Jack Chain |
| Grade | Non-Graded |
| Chain Size | #16 |
| Length | 100 ft |
| Container Type | Carton |
| Working Load Limit | 10 lb |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Zinc |
| Chain Diameter | 0.062 " |
| Inside Link Length | 0.500 " |
| UNSPSC #: | 31151606 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 3.5 lb |
Product Restrictions
