Jobber Length Drill Bit, High Speed Steel, Gold Finish, 135° Modified Split Point, 3-5/8" Flute Length, 3/8" x 5"
(Pack of
6)
SKU:84741M06 Item#: 84741M06
Drill deeper with a jobber length drill bit. This versatile drill bit is perfect for general-purpose drilling in a wide range of materials like wood, soft metals, and plastic. Its longer length allows for deeper drilling than shorter drill bits, making it a popular choice for everyday use. Update your tool kit with this essential drill bit.
135° modified split point
Self-centering point eliminates drill walking
Manufactured from top-quality high-speed steel to reduce breakage and chipping for increased toughness and longer tool life
Drill size equals the shank size
Gold finish
Made in USA
The three-flat shank design provides a positive grip that prevents the drill bit from slipping in the drill chuck
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Mini-Hole Saw Kit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Double Flute Step Drill Bit 1/8 to 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cryoboost Drill Bit, 3/16" Dia. W/Flats
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cryoboost Drill Bit, 1/4" Dia. W/Flats
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 16 x 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Master Security Bit Set 203Pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Drill deeper with a jobber length drill bit. This versatile drill bit is perfect for general-purpose drilling in a wide range of materials like wood, soft metals, and plastic. Its longer length allows for deeper drilling than shorter drill bits, making it a popular choice for everyday use. Update your tool kit with this essential drill bit. 135° modified split point
Self-centering point eliminates drill walking
Manufactured from top-quality high-speed steel to reduce breakage and chipping for increased toughness and longer tool life
Drill size equals the shank size
Gold finish
Made in USA
The three-flat shank design provides a positive grip that prevents the drill bit from slipping in the drill chuck
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 84741M06 |
|---|---|
| Drill Length | Jobber |
| Drill Type | Fractional |
| Type | Heavy Duty |
| Material | High Speed Steel |
| Finish | Gold |
| Diameter | 3/8 " |
| Decimal Equivalent | 0.3750 " |
| Point | 135° Modified Split |
| Flute Length | 3-5/8 " |
| Flute Type | Spiral |
| Shank | Straight |
| Flats | 3 |
| Overall Length | 5 " |
| UNSPSC #: | 23241634 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.67 lb |
