Silver Fixed-Angle Metal TPMS Valve - 1 Pack (Valve Only)
(Pack of
1)
SKU:1635720 Item#: 1635720
The RS+ Dual Frequency TPMS Sensor with snap-in rubber valve.
99.7% coverage and 100% OE mimic functionality
Frequency Range: 315MHz and 433 MHz
Programmable and cloneable
Frequently Bought Together
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Distributor Defroster Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Liner Screw Grommet Nylon M5.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Distributor Defroster Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Liner Screw Grommet Nylon M5.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Distributor Defroster Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Liner Screw Grommet Nylon M5.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Tire Repair Car/Light Truck Chemical Patch 3-1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Tire Repair Car/Light Truck Patch 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Tire Repair Quill Style Medium Round Stem Patch
$0.00
Couldn't load pickup availability
RS+ Sensor with Rubber Snap-In TPMS Valve
$0.00
Couldn't load pickup availability
AVT41 Wireless TPMS Tool
$0.00
Couldn't load pickup availability
RS+ Sensor with Rubber Snap-In TPMS Valve
$0.00
Couldn't load pickup availability
Gallon Bottle Pump 1fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Acid Brush 3/8 x 5-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon Red
$0.00
Couldn't load pickup availability
Gallon Bottle Pump 1fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Acid Brush 3/8 x 5-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon Red
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
The RS+ Dual Frequency TPMS Sensor with snap-in rubber valve. 99.7% coverage and 100% OE mimic functionality
Frequency Range: 315MHz and 433 MHz
Programmable and cloneable
Technical Specifications
| Item#: | 1635720 |
|---|---|
| Type | TPMS Valve |
| Valve Material | Metal |
| Valve Length | 1.5 " |
| Description | Silver Fixed-Angle Metal TPMS Valve |
| Valve Color | Silver |
| Valve Type | Fixed Angle |
| Valve Max Pressure Rating | 200 PSI |
| Valve Rim Hole Compatability | 0.453 " |
| UNSPSC #: | 25172511 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.03 lb |
