Specialty Insert for Infiniti/Nissan Pathfinder, Zinc Plated, M5-0.8, 11mm Head, 7 x 7mm Shoulder Size, 0.5-1.5mm Grip Range
(Pack of
15)
SKU:1555286 Item#: 1555286
Infiniti JX35 and QX60 and Nissan Pathfinder 2013+
Nissan OEM No. 01236-00051
M5 x 0.8
0.5mm 1.5mm Grip Range
11mm Head Dia.
7mm x 7mm Shoulder Size
General Purpose
Zinc
Frequently Bought Together
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Liner Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Liner Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Liner Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Screw Grommet with Sealer Nylon M4.2
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Panel Retainer Plastic 14mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Grille Drive Rivet Plastic 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Liner Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Infiniti JX35 and QX60 and Nissan Pathfinder 2013+ Nissan OEM No. 01236-00051
M5 x 0.8
0.5mm 1.5mm Grip Range
11mm Head Dia.
7mm x 7mm Shoulder Size
General Purpose
Zinc
Technical Specifications
| Item#: | 1555286 |
|---|---|
| Make | Nissan/Infiniti |
| OEM Number | 01236-00051 |
| Head Diameter | 11 mm |
| Material | Zinc |
| Grip Range | 0.5 - 1.5 mm |
| Thread Size | M5 x 0.8 |
| UNSPSC #: | 25172502 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.08 lb |
