Spill Containment Workstation, Two Drum High Profile, 4,000 Lb Load Cap., 220 Gal Sump Cap., 60" Wide x 34" Deep x 64" High
(Pack of
1)
SKU:SF15587 Item#: SF15587
A secure way to store drums inside or outside. Available in low or high profile.
EPA 40 CFR 264.175. SPCC Compliant.
Frequently Bought Together
Spill Containment Pallet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spill Containment Platform
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spill Containment Pallet
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Protective Seat Cover 32 x 14 x 38"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Automotive Refinishing Tape 1-1/2" x 60 Yards
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, 2X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Latex Gloves, Natural, 8 Mil, Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Ear Plug Dispenser
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender and Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
10 Gallon Spill Kit in Drum
$0.00
Couldn't load pickup availability
GreenBoom Oil-Only Loose Sorbent 154lbDr
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spill Containment Workstation
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
A secure way to store drums inside or outside. Available in low or high profile.EPA 40 CFR 264.175. SPCC Compliant.
Technical Specifications
| Item#: | SF15587 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 1628 |
| Type | Enclosed Work Station |
| Style | Work Stations |
| Width | 60 " |
| Depth | 34 " |
| Height | 64 " |
| Sump Capacity | 220 gal |
| Load Capacity | 4,000 lb |
| Specifications | EPA 40 CFR 264.175; SPCC Compliant |
| Fork Pockets | Yes |
| UNSPSC #: | 24111812 |
| TAA Compliant: | Yes |
