Squeegee Curved 30" TP Neoprene
(Pack of
1)
SKU:1693774 Item#: 1693774
Clean large spills and heavy debris effortlessly with this durable Floor Squeegee, featuring a robust neoprene blade designed for maximum efficiency. Quickly clear liquids and dirt from hard surfaces like concrete, tile, and epoxy to ensure faster drying times and significantly reduce slip hazards. Ideally suited for warehouses, garages, and outdoor areas, this tool leaves your floors hygienic, safe, and completely residue-free.
Made from Neoprene
Removes moisture from floors
Frequently Bought Together
Acid Brush 3/8 x 5-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Plastic Bus Brush Feather Tip - Head Only
$0.00
Couldn't load pickup availability
Horsehair Counter Duster 13-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Seam Sealing Tape 10mm x 26'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Seam Sealing Tape 8mm x 26'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/4" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Clean large spills and heavy debris effortlessly with this durable Floor Squeegee, featuring a robust neoprene blade designed for maximum efficiency. Quickly clear liquids and dirt from hard surfaces like concrete, tile, and epoxy to ensure faster drying times and significantly reduce slip hazards. Ideally suited for warehouses, garages, and outdoor areas, this tool leaves your floors hygienic, safe, and completely residue-free. Made from Neoprene
Removes moisture from floors
Technical Specifications
| Item#: | 1693774 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 4630-TPN |
| Type | Floor Squeegee |
| Length | 30 " |
| Width | 30 " |
| Mates With | 1693797 |
| Description | Squeegee Curved 30" TP Neoprene |
| Color | Black |
| Fill Material | Neoprene |
| Handle Material | Aluminum |
| Blade Material | Neoprene |
| UNSPSC #: | 47121803 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
