Standard Profile Steel Adhesive Wheel Weight for HD Trucks, Electroplated and Powder Coating, 1.00oz Segment, 6 Segments/Strip, 6oz Total Strip Weight
(Pack of
15)
SKU:1565352 Item#: 1565352
Coated Steel Adhesive
Electroplated and Powder Coated
Low profile for imports/sport cars for clearance
Frequently Bought Together
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Distributor Defroster Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Distributor Defroster Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Distributor Defroster Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
MC Type Zinc Clip-On Wheel Weight 1oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
PZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 3/4oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
P Series Lead Clip-On Wheel Weight 0.50oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
MC Type Zinc Clip-On Wheel Weight 1oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
PZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 3/4oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
P Series Lead Clip-On Wheel Weight 0.50oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Coated Steel Adhesive Electroplated and Powder Coated
Low profile for imports/sport cars for clearance
Technical Specifications
| Item#: | 1565352 |
|---|---|
| Type | Strip Adhesive |
| Color | Gray |
| Strip Weight | 6 Oz. |
| Segment Length | 33.5 mm |
| Strip Width | 1.25 " |
| Segment Weight | 1 Oz. |
| Height | 7 mm |
| Material | Steel |
| Coating | Electroplated and Powder |
| Profile | Standard |
| Segment Width | 19 mm |
| Package Type | Box of 6 Oz. Strips |
| UNSPSC #: | 25172502 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 5.76 lb |
