Low Profile Steel Adhesive Wheel Weight for HD Trucks, Nano Coated, 1.00oz Segment, 6 Segments/Strip, 6oz Total Strip Weight
(Pack of
15)
SKU:1565352A Item#: 1565352A
Coated Steel Adhesive
Frequently Bought Together
Fender and Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender and Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender and Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
P Series Lead Clip-On Wheel Weight 1-1/2oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
MC Type Zinc Clip-On Wheel Weight 1oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
PZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 3/4oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
P Series Lead Clip-On Wheel Weight 1-1/2oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
MC Type Zinc Clip-On Wheel Weight 1oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
PZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 3/4oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Coated Steel AdhesiveTechnical Specifications
| Item#: | 1565352A |
|---|---|
| Type | Strip Adhesive |
| Color | Gray |
| Strip Weight | 6 Oz. |
| Strip Width | 1.25 " |
| Segment Weight | 1 Oz. |
| Height | 0.195 " |
| Material | Steel |
| Coating | Nano |
| Profile | Low |
| Package Type | Box of 6 Oz. Strips |
| UNSPSC #: | 25191701 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 5.85 lb |
