Steel Adhesive Wheel Weight, Polymer Coated (OEM), 5g Segments, 12 Segments/Strip, 60g/Strip, 1500g Total Weight
(Pack of
25)
SKU:KT14595 Item#: KT14595
Coated Steel Adhesive
5g segments available in strips, roll or kit
OEM coating
Each segment is stamped with weight
Kit contains KT14909 Roll, KT14754 Adhesive Wheel Weight Removal Tool and KA14797 Dispensing Stand
OEM on Toyota
Frequently Bought Together
Fender Lining Screw Grommet Nylon #12
$0.00
Couldn't load pickup availability
Split Rivet Aluminum for Bumper 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Steel Adhesive Wheel Weight 1/4oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Black Adhesive Wheel Weight Roll, 1/2oz Segments
$0.00
Couldn't load pickup availability
Steel Adhesive Wheel Weight 1/2oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Lining Screw Grommet Nylon #12
$0.00
Couldn't load pickup availability
Split Rivet Aluminum for Bumper 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 2CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Lining Screw Grommet Nylon #12
$0.00
Couldn't load pickup availability
FNZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 35g
$0.00
Couldn't load pickup availability
PZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 1-1/4oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
FNZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 40g
$0.00
Couldn't load pickup availability
FNZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 35g
$0.00
Couldn't load pickup availability
PZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 1-1/4oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
FNZ Series Zinc Clip-On Wheel Weight 40g
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Coated Steel Adhesive 5g segments available in strips, roll or kit
OEM coating
Each segment is stamped with weight
Kit contains KT14909 Roll, KT14754 Adhesive Wheel Weight Removal Tool and KA14797 Dispensing Stand
OEM on Toyota
Technical Specifications
| Item#: | KT14595 |
|---|---|
| Series | Strip Adhesive |
| Type | Strip Adhesive |
| Color | Gray |
| Strip Weight | 60 g |
| Strip Size | 60g Strips; Twelve Segments per Strip; |
| Segments per Strip | 12 |
| Segment Weight | 5 g |
| Material | Steel |
| Coating | Polymer |
| Profile | Standard |
| UNSPSC #: | 25172502 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 3.4 lb |
