Super 33+ Series Vinyl Electrical Tape, Black, 3/4" Width, 76' Length, 250% Elongation, 0 to 220°F Temperature Rating
(Pack of
1)
SKU:54518 Item#: 54518
Protect and insulate your electrical work with 3M™ Super 33+ Electrical Tape. This black vinyl tape is ideal for all wire and cable splices rated up to 600 volts and 221°F (105°C). Perfect for demanding electrical maintenance and repair jobs in automotive, communications and manufacturing industries. Turn to this professional-grade tape preferred by electricians.
600V
Flame-retardant
Tested in accordance with UL, ASTM and CSA standards
3/4" x 60'
7 mil thick (except 54519, which is 8 mil)
Frequently Bought Together
Miniature Incandescent Bulb 12V 12CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 2CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Inner Fender Shield Attaching Clip Nylon Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
130C Linerless Rubber Splicing Tape Black 2" x 30'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Vinyl Electrical Tape Yellow 3/4" x 66'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Vinyl Electrical Tape Black 3/4" x 60'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Heat Shrink Tubing 4 AWG Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Insulform Heat Shrink Tubing 16 to 14 AWG Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Heat Shrink Tubing 24 to 22 AWG Clear
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Protect and insulate your electrical work with 3M™ Super 33+ Electrical Tape. This black vinyl tape is ideal for all wire and cable splices rated up to 600 volts and 221°F (105°C). Perfect for demanding electrical maintenance and repair jobs in automotive, communications and manufacturing industries. Turn to this professional-grade tape preferred by electricians. 600V
Flame-retardant
Tested in accordance with UL, ASTM and CSA standards
3/4" x 60'
7 mil thick (except 54519, which is 8 mil)
Technical Specifications
| Item#: | 54518 |
|---|---|
| Type | Individual Roll |
| Style | Vinyl Electrical Tape |
| Color | Black |
| Dielectric Strength | 1,250 V/mm |
| Length | 76 ft |
| Width | 3/4 " |
| Thickness | 7 mil |
| Temperature Range | 0 to 220 °F |
| Celcius Temperature Range | -18 to 105 °C |
| Elongation | 250 % |
| Adhesion to Steel | 28 in. oz. |
| Adhesion to Backing | 25 in. oz. |
| Breaking Strength | 15 in·lbf |
| Voltage Rating | 600 V |
| Approvals | UL, CSA, ASTM |
| Description | 3M Super 33+ |
| UNSPSC #: | 31201502 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.24 lb |
