Swivel, Stainless Steel, Eye and Jaw, 1/4'', 750 lb WLL
(Pack of
2)
SKU:1427731 Item#: 1427731
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 3/16", 4,200 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Nylon Coated, 7x19, 1/4", 7,000 lbs Breaking Strengt
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 1/4", 7,000 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Swivel Eye Bolt Snap, 3/8" Eye Size, 2-15/16" Length, Zinc Finish
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rope Ratchet 150 Lb Safe Load 1/4" x 10'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Resin Utility Cart
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rear Bumper Cover Retainer Plastic 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper and Wheel Well Liner Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Swivel, Stainless Steel, Eye and Jaw
$0.00
Couldn't load pickup availability
Swivel, Stainless Steel, Eye and Eye
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 3/16", 4,200 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Nylon Coated, 7x19, 1/4", 7,000 lbs Breaking Strengt
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 1/4", 7,000 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: Do not exceed working load limits.Technical Specifications
| Item#: | 1427731 |
|---|---|
| Type | Jaw and Eye |
| Size | 1/4 " |
| Material | Stainless Steel |
| Working Load Limit | 750 lb |
| Length | 3.25 " |
| Pin Diameter | 1/4 " |
| Jaw Height | 0.68 " |
| Eye Width | 0.50 " |
| UNSPSC #: | 31121604 |
| TAA Compliant: | No |
