1/2" Drive, 6 Point, Deep Length Impact Socket, 3/8"
(Pack of
1)
SKU:19183 Item#: 19183
Individual Impact Sockets
Black industrial finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Frequently Bought Together
3Pc Adjustable/Pipe Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Mini Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Key Set, Balldriver, Ball Hex, 9pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
1" Drive Deep Impact Socket, 1 5/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Deep Impact Socket, 1-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Deep Impact Socket, 1"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 17mm Washer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 1-13/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Double Flute Step Drill Bit 1/8 to 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist-On Abrasive Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Abrasive Hand Pad All Purpose 6 x 9"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Individual Impact Sockets Black industrial finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 19183 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 14-612 |
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Deep |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/2 " |
| Style | Standard |
| Number of Points | 6 |
| Type | Impact |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| Overall Length | 3.25 " |
| Drive End Diameter | 0.90625 " |
| Working End Diameter | 0.59375 " |
| Bolt Clearance Depth | 2.625 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.34375 " |
| Nose Length / Length to Shoulder | 2.46875 " |
| Finish | Black Oxide |
| Locking Type | Pin |
| UNSPSC #: | 27112828 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.21 lb |
