1/2" Drive, 6 Point, Deep Length Impact Socket, 35mm
(Pack of
1)
SKU:19247 Item#: 19247
Individual Impact Sockets
Black industrial finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Frequently Bought Together
9" Hi-Level Heavy-Duty Power Jaw Plier-Cutter
$0.00
Couldn't load pickup availability
100 Piece, 1/4" Shank Master Bit Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
7" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Standard Impact Socket, 2-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 11mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Deep Impact Socket, 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, Deep, 1/2" Drive, 24pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Impact Socket Adapter, 3/4" Drive, 1/2"m x 3/4"f
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 22mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
$0.00
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
$0.00
Couldn't load pickup availability
3" Pneumatic Cut-Off Tool
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Individual Impact Sockets Black industrial finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 19247 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 14M-635 |
| Measuring System | Metric |
| Socket Depth | Deep |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/2 " |
| Style | Standard |
| Number of Points | 6 |
| Type | Impact |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| Overall Length | 3.5 " |
| Drive End Diameter | 1.75 " |
| Working End Diameter | 2 " |
| Bolt Clearance Depth | 2.8594 " |
| Bolt Clearance Diameter | 1.3594 " |
| Finish | Black Oxide |
| Locking Type | Pin |
| UNSPSC #: | 27112828 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 1.76 lb |
