6 Drawer Rack, 16-3/8" H x 15-3/16" W x 11-7/8" D (drawers not Included)
(Pack of
1)
SKU:1635750 Item#: 1635750
Manufactured from prime cold-rolled steel
All drawers come with high-impact polystyrene inserts and a latch to prevent contents from spilling
Rack holds six drawers and utilizes special triple-track slides for easy and durable use
Optional locking bar is easy to install and holds the drawers securely in place ideal for racks used on vehicles
Stand holds rack securely
A great storage system for small electronic hardware
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Heavy Duty 4-Shelf Storage Rack
$0.00
Couldn't load pickup availability
8" Legs Space Saver Brown Steel Rack Stand
$0.00
Couldn't load pickup availability
Space Saver Blue Steel Rack
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp Rack
$0.00
Couldn't load pickup availability
Self-Dispensing Aerosol Rack
$0.00
Couldn't load pickup availability
Mini Bulb Rack
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Door and Exterior Molding Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Phillips Truss Head Sheet Metal Screw Steel 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Retaining Ring Internal/External Plier Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
End Mill Cabinet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Master Drill Bit Cabinet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Manufactured from prime cold-rolled steel All drawers come with high-impact polystyrene inserts and a latch to prevent contents from spilling
Rack holds six drawers and utilizes special triple-track slides for easy and durable use
Optional locking bar is easy to install and holds the drawers securely in place ideal for racks used on vehicles
Stand holds rack securely
A great storage system for small electronic hardware
Technical Specifications
| Item#: | 1635750 |
|---|---|
| Style | Rack |
| Width | 15-3/16 " |
| Height | 16-3/8 " |
| Depth | 11-7/8 " |
| Material | Steel |
| Color | Brown |
| Size | 16-3/8" H x 15-3/16" W x 11-7/8 " |
| Type | Rack |
| Description | Rack |
| UNSPSC #: | 24112401 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
