Aligning Reamer, High Speed Steel, Straight Shank, Right Hand Spiral Flute, 5" Flute Length, 1-1/16 x 6-7/8"
(Pack of
1)
SKU:1292563 Item#: 1292563
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Cryocut Shoulder Bolt Truck Frame Reamer 0.461" x 0.776" Diameter
Couldn't load pickup availability
Aligning Reamer HSS 7/8"
Couldn't load pickup availability
Cryocut 1" 5-Flute Reamer, 1/2" Shank
Couldn't load pickup availability
Polymer Wheel Rubber Eraser 30mm
Couldn't load pickup availability
Twist-On Abrasive Disc 2"
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
Couldn't load pickup availability
Aligning Reamer HSS 1/2"
Couldn't load pickup availability
Cryocut 9/16" 5-Flute Reamer, 1/2" Shank
Couldn't load pickup availability
Chucking Reamer HSS 7/8"
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
21-Piece, 1/4" Shank, 2" Hex Power Bit Set
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
Couldn't load pickup availability
Abrasive Hand Pad All Purpose 6 x 9"
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.Technical Specifications
| Item#: | 1292563 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | LV581 1.0625 |
| Type | Aligning |
| Material | High Speed Steel |
| Diameter | 1-1/16 " |
| Decimal Equivalent | 1.0625 " |
| Shank Type | Straight |
| Shank Size | 1/2 |
| Flats | 3 |
| Flute Type | Right Hand Spiral |
| Flute Length | 5 " |
| Overall Length | 6-7/8 " |
| UNSPSC #: | 23241611 |
| TAA Compliant: | Yes |
