Aligning Reamer, High Speed Steel, Straight Shank, Right Hand Spiral Flute, 4" Flute Length, 9/16 x 5-7/8"
(Pack of
1)
SKU:1292555 Item#: 1292555
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Cryocut 7/8" 5-Flute Reamer, 1/2" Shank
Couldn't load pickup availability
Cryomagna Cut 9/16" Dia Safety Reamer
Couldn't load pickup availability
Cryocut 1/2" 5-Flute Reamer, 1/2" Shank
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 3/16"
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
Couldn't load pickup availability
Mini-Hole Saw Kit
Couldn't load pickup availability
Cryomagna Cut 9/16" Dia Safety Reamer
Couldn't load pickup availability
Cryocut 1/2" 5-Flute Reamer, 1/2" Shank
Couldn't load pickup availability
Chucking Reamer HSS 5/16"
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
Couldn't load pickup availability
Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
Couldn't load pickup availability
Master Security Bit Set 203Pc
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.Technical Specifications
| Item#: | 1292555 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | LV581 .5625 |
| Type | Aligning |
| Material | High Speed Steel |
| Diameter | 9/16 " |
| Decimal Equivalent | 0.5625 " |
| Shank Type | Straight |
| Shank Size | 1/2 |
| Flats | 3 |
| Flute Type | Right Hand Spiral |
| Flute Length | 4 " |
| Overall Length | 5-7/8 " |
| UNSPSC #: | 23241611 |
| TAA Compliant: | Yes |
