Aligning Reamer, High Speed Steel, Straight Shank, Right Hand Spiral Flute, 3-1/2" Flute Length, 7/16 x 5-3/8"
(Pack of
1)
SKU:1292553 Item#: 1292553
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Cryo Step Reamer, 9/16", 5/8", 11/16", 3/4", 13/16", 3/8" Shank
Couldn't load pickup availability
Aligning Reamer HSS 3/4"
Couldn't load pickup availability
Aligning Reamer HSS 5/16"
Couldn't load pickup availability
Twist-On Surface Conditioning Disc 2" Brown
Couldn't load pickup availability
Double Flute Step Drill Bit 3/16 to 7/8"
Couldn't load pickup availability
General Purpose Reciprocating Saw Blade 8"
Couldn't load pickup availability
Cryomagna Cut 15/16" Dia Safety Reamer
Couldn't load pickup availability
Cryocut Shoulder Bolt Truck Frame Reamer 0.293" x 0.652" Diameter
Couldn't load pickup availability
Cryo Step Reamer, 5/16", 3/8", 7/16", 1/2", 9/16", 3/8" Shank
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 11.5 x 21
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
Compact Cordless Circular Saw Charging Bundle
Couldn't load pickup availability
2.1 Round Head Ratchet 3/8 Drive 168 Tooth
Couldn't load pickup availability
Abrasive Bristle Wire Belt Steel 23mm
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.Technical Specifications
| Item#: | 1292553 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | LV581 .4375 |
| Type | Aligning |
| Material | High Speed Steel |
| Diameter | 7/16 " |
| Decimal Equivalent | 0.4375 " |
| Shank Type | Straight |
| Shank Size | 7/16 |
| Flats | 3 |
| Flute Type | Right Hand Spiral |
| Flute Length | 3-1/2 " |
| Overall Length | 5-3/8 " |
| UNSPSC #: | 23241611 |
| TAA Compliant: | Yes |
