Cryomagna Cut 9/16" Dia Safety Reamer, Dual Magnet Design
(Pack of
1)
SKU:DY81920916 Item#: DY81920916
Black and Gold surface treatment for added wear resistance
Tapered flute for easy alignment
Heavy duty design for structural applications
Hex shank design to ensure proper reaming without slipping
Dual magnet design in shank to protect against danger and loss, OSHA 29CFR Part 1926.759
Left-hand spiral / right-hand cut for chip evacuation
Cryophase™ treatment extends the wear resistance and useful life of these Safety Reamers
Hardness - 62-64Rc
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Aligning Reamer HSS 11/16"
Couldn't load pickup availability
Step Reamer Set
Couldn't load pickup availability
Step Reamer
Couldn't load pickup availability
Abrasive Bristle Wire Belt Steel 23mm
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
Couldn't load pickup availability
Spinning Handmaster Driver Set 5Pc Set
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 1/8 x 5/8" x 50'
Couldn't load pickup availability
8Pc SAE Mini Combination Wrench Set
Couldn't load pickup availability
Step Reamer
Couldn't load pickup availability
Aligning Reamer HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
Aligning Reamer HSS 7/8"
Couldn't load pickup availability
Bumper Cover Push-Type Retainer Nylon 18mm
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
Couldn't load pickup availability
Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
Couldn't load pickup availability
Mini-Hole Saw Kit
Couldn't load pickup availability
100 Piece, 1/4" Shank Master Bit Set
Couldn't load pickup availability
7" Auto-Adjust Pliers
Couldn't load pickup availability
Product Description
Black and Gold surface treatment for added wear resistance Tapered flute for easy alignment
Heavy duty design for structural applications
Hex shank design to ensure proper reaming without slipping
Dual magnet design in shank to protect against danger and loss, OSHA 29CFR Part 1926.759
Left-hand spiral / right-hand cut for chip evacuation
Cryophase™ treatment extends the wear resistance and useful life of these Safety Reamers
Hardness - 62-64Rc
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY81920916 |
|---|---|
| Type | Safety Reamer |
| Material | High Speed Steel |
| Diameter | 9/16 " |
| Decimal Equivalent | 0.5625 " |
| Shank Type | Hex |
| Finish | Gold |
| Flats | 6 |
| Flute Type | Right Hand Spiral |
| Flute Length | 4 " |
| Pilot Drill Diameter | 9/32 " |
| Overall Length | 5-1/2 " |
| Hex Size | 1-1/16 " |
| UNSPSC #: | 23241600 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.425 lb |
