Cryocut 1/2" Dia. 5-Flute Reamer, 1/2" Shank
(Pack of
1)
SKU:DY81902900 Item#: DY81902900
Tough - Provide dependable method for reaming out existing holes in all types of metal
Fast - Spiral flutes reduce chatter and provide bite for a smooth reliable feel while three flats on the shank ensure no slipping occurs in the chuck
Long Lasting - Cryophase™ treatment increases tool life by 75%
Specifications
Cryophase™: Thermal cycling cryogenic treatment
Material: High Speed Steel
Hardness: 64-66Rc
Shank: 1/2" (with flats)
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Cryomagna Cut 1-5/16" Dia Safety Reamer
Couldn't load pickup availability
Cryomagna Cut 15/16" Dia Safety Reamer
Couldn't load pickup availability
Cryocut Shoulder Bolt Truck Frame Reamer 0.293" x 0.652" Diameter
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 3" (M10)
Couldn't load pickup availability
Zirconium Grain Locking Grinding Disc 2"
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
Couldn't load pickup availability
Chucking Reamer HSS 10mm
Couldn't load pickup availability
Chucking Reamer HSS 0.376"
Couldn't load pickup availability
Chucking Reamer HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 17mm Washer
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 7mm Hole
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
Couldn't load pickup availability
Twist-On Abrasive Disc 2"
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
Couldn't load pickup availability
Interchangeable Hex Bit Set 20Pc Torx
Couldn't load pickup availability
Product Description
Tough - Provide dependable method for reaming out existing holes in all types of metal Fast - Spiral flutes reduce chatter and provide bite for a smooth reliable feel while three flats on the shank ensure no slipping occurs in the chuck
Long Lasting - Cryophase™ treatment increases tool life by 75%
Specifications
Cryophase™: Thermal cycling cryogenic treatment
Material: High Speed Steel
Hardness: 64-66Rc
Shank: 1/2" (with flats)
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY81902900 |
|---|---|
| Type | Aligning |
| Material | High Speed Steel |
| Diameter | 1/2 " |
| Decimal Equivalent | 0.5000 " |
| Shank Type | Straight |
| Finish | Gold |
| Shank Size | 1/2 " |
| Flats | 3 |
| Flute Type | Right Hand Spiral |
| Flute Length | 3-15/16 " |
| Pilot Drill Diameter | 1/4 |
| Material Thickness | 1-1/4 |
| Overall Length | 6 " |
| UNSPSC #: | 23241611 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.24 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
