Caustic Soda Style D Pipe Marker Label For 3/4 to 1-1/4" O.D Pipes, Letter Height 1/2", Adhesive Vinyl, Black on Orange, 1.125x8"
(Pack of
1)
SKU:1675807 Item#: 1675807
Our self-adhesive vinyl pipe markers are made of flexible, resilient, 4 mil thick vinyl with a strong adhesive backing. Resistant to weather, moisture and corrosive conditions. Designed for indoor and outdoor use and adheres to most clean, dry surfaces.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Humpback All-in-One Pressure Washer System 3,000 PSI
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 5/32 x 1/4" x 30'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 3/8" x 15'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Refrigerated Liquid Style C Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
Used Oil Pressure Sensitive Decal, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
Women Label, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
Valve Caps Must Be In Place On Cylinders When Not In Use Label With Picto, Aluminum .040
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flammable Class 3 Shipping Label With Diamond Shaped Flame Picto, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
Chlorine Style B Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 30mm x 10'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Our self-adhesive vinyl pipe markers are made of flexible, resilient, 4 mil thick vinyl with a strong adhesive backing. Resistant to weather, moisture and corrosive conditions. Designed for indoor and outdoor use and adheres to most clean, dry surfaces.Technical Specifications
| Item#: | 1675807 |
|---|---|
| Style | Labels |
| Color | Black on Orange |
| Size | 1.125x8 " |
| Material | Adhesive Vinyl |
| Width | 8 " |
| Language | English |
| Description | Pipe Marker Label |
| Type | Label |
| Height | 1.125 " |
| Front Legend | Caustic Soda |
| Sign Header | Non Header |
| Legend | Caustic Soda |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| Approvals | ASME (ANSI) A13.1-2007 |
| UNSPSC #: | 55121737 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov