DOT Air Brake Compression Elbow for Nylon Tubing, 45°, Male, Brass, 1/2 x 1/2" Tube x Pipe
(Pack of
2)
SKU:84314 Item#: 84314
Fittings are shipped with nuts, sleeves and inserts preassembled, ready to slip onto tubing
Meets D.O.T. FMVSS 571.106
Temperature range: 40°F to +200°F (40°C to +93°C)
Exceeds pressure requirements of automotive air brake systems
Typical applications include air brake systems, air control and gauge lines
Used with nylon tubing (SAE J844, Type 3)
Assembly Instructions
1. Cut tubing squarely.
2. Insert tubing into fitting until bottomed on seat.
3. Tighten nut with wrench until one thread remains visible on the fitting body; or, the nut should be screwed down finger-tight, then wrench-tightened as indicated in the table (this will allow for a number of remakes).
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
DOT Compression Union Brass 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Sleeve Brass 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Union Tee 3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Nut Brass 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Brake Tube Insert Brass 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Union Brass 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Super 77 Miniature Hose Clamp SS 7/32 to 5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1/2 to 29-32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Clamp SS 5/16 to 7/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
FLEXAIR 3/8" I.D. x 50' air hose
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Union Brass 1/4 x 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Button Air Coupler Steel 1/4" x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Clip Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Fittings are shipped with nuts, sleeves and inserts preassembled, ready to slip onto tubing Meets D.O.T. FMVSS 571.106
Temperature range: 40°F to +200°F (40°C to +93°C)
Exceeds pressure requirements of automotive air brake systems
Typical applications include air brake systems, air control and gauge lines
Used with nylon tubing (SAE J844, Type 3)
Assembly Instructions
1. Cut tubing squarely.
2. Insert tubing into fitting until bottomed on seat.
3. Tighten nut with wrench until one thread remains visible on the fitting body; or, the nut should be screwed down finger-tight, then wrench-tightened as indicated in the table (this will allow for a number of remakes).
Technical Specifications
| Item#: | 84314 |
|---|---|
| Fitting Type | Compression - Nylon Tubing |
| Style | DOT |
| Material | Brass |
| Configuration | Male Elbow 45 Degrees |
| Connection Type A x B | Tube x Pipe |
| Fitting Dimension A | 1/2 " |
| Fitting Dimension B | 1/2-14 " |
| Type | Compression |
| UNSPSC #: | 25171700 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.34 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
