Eyebolt, Machinery, Stainless Steel, 5/16" x 1-1/8"
(Pack of
2)
SKU:1442160 Item#: 1442160
316 Stainless Steel
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 5/16" x 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 7/16" x 1-3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, Machinery, Galvanized, M18 x 2.5 x 51
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 3/8" x 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, With Nut, Galvanized, 1/2" x 4-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 5/16" x 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
8ft Fiberglass Leaning Lader L7308
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cable Hook and V-Rung Assembly 92-89
$0.00
Couldn't load pickup availability
2ft Fiberglass Step Stand SSF02
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 16 x 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
316 Stainless SteelCAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1442160 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 14210 6 |
| Type | Machinery Eye Bolt |
| Style | Plain Pattern |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Shank Length | 1-1/8 " |
| Eye I.D. | 7/8 " |
| Eye O.D. | 1-1/2 " |
| Overall Length | 2-5/8 " |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
