Eye Bolt with Nut 1/4" x 4" Long
(Pack of
10)
SKU:14467 Item#: 14467
Galvanized coating
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 3/8"-16, 1,200 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 1/2" x 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, Machinery, Self-Colored, M14 x 2.0 x 44.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, Machinery, Stainless Steel, 3/4" x 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 1/4" x 5"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 3/8"-16, 1,200 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
5ft Fiberglass Step Ladder 6205
$0.00
Couldn't load pickup availability
24ft D-Rung Ext Ladder D6224-3
$0.00
Couldn't load pickup availability
20ft D-Rung Ext Ladder D6220-3
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15-1/4" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Galvanized coating National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 14467 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 08011 8 |
| Type | Forged Eye Bolt |
| Style | Regular - Machine Thread |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Galvanized |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Shank Length | 4 " |
| Eye I.D. | 1/2 " |
| Eye O.D. | 1 " |
| Overall Length | 5 " |
| Thread Length | 2 " |
| Working Load Limit | 500 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.03 lb |
