Eyebolt, With Nut, Galvanized, 3/4" x 12"
(Pack of
2)
SKU:1442517 Item#: 1442517
Galvanized coating
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 1/4"-20, 500 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut 5/8" x 6" Long
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 1/2"-13, 2,150 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, Machinery, Self-Colored, M27 x 3.0 x 70
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 1-1/2" x 3-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 1/4"-20, 500 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
12ft Fiberglass Twin Ladder T7412
$0.00
Couldn't load pickup availability
14ft Fiberglass Twin Ladder T7414
$0.00
Couldn't load pickup availability
14ft Multi-Position Ladder MT-13
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Galvanized coating National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1442517 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 08120 7 |
| Type | Forged Eye Bolt |
| Style | Regular - Machine Thread |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Galvanized |
| Thread Size | 3/4"-10 |
| Shank Length | 12 " |
| Eye I.D. | 1-1/2 " |
| Eye O.D. | 2-3/4 " |
| Overall Length | 14-3/4 " |
| Thread Length | 4 " |
| Working Load Limit | 5,200 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
