Eyebolt, With Nut, Galvanized, 1/2" x 4-1/2"
(Pack of
5)
SKU:1442305 Item#: 1442305
Galvanized coating
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 1/4" x 1"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 1/4" x 2-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 5/16" x 1-1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 7/16" x 1-3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 5/16" x 5"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 1/4" x 1"
$0.00
Couldn't load pickup availability
20ft Fiberglass Twin Ladder T7420
$0.00
Couldn't load pickup availability
6ft Parallel Sectional Ladder S7706-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
8ft Fiberglass Leaning Ladder L6208
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Trim Panel/Running Board Split Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Galvanized coating National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1442305 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 08065 1 |
| Type | Forged Eye Bolt |
| Style | Regular - Machine Thread |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Galvanized |
| Thread Size | 1/2"-13 |
| Shank Length | 4-1/2 " |
| Eye I.D. | 1 " |
| Eye O.D. | 2 " |
| Overall Length | 6-1/2 " |
| Thread Length | 2 " |
| Working Load Limit | 2,200 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
