1/2'' Drive, 6 Point, TURBOSOCKET® 1''
(Pack of
1)
SKU:19350 Item#: 19350
Black industrial finish metric and SAE
Quickly and easily remove damaged or rounded nuts and bolts
Place socket on fastener and turn with ratchet, breaker bar or T-handle
Grip on fastener tightens as more torque is applied
No hammering is required to install socket over fastener
Made in USA
Use on all types of standard nuts and bolts as well as studs, pipe nipples, and corroded automotive and marine fasteners
May be used for best fit on metric and fractional fasteners
May be used with air or electric impact wrench for extra speed and turning power
Frequently Bought Together
Universal Socket Set, SAE, 1/2" Drive, 6pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade, Single Edge, High Carbon Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Interchangeable Hex Bit Set 24Pc SAE
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Deep Impact Socket, 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 24mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Deep Socket, 7/8''
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Standard Socket, 8mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Deep Socket, 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
7" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
2Pc Index-Tend Pry Bar Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Alu-Master 8-Way Torpedo Level
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Black industrial finish metric and SAE Quickly and easily remove damaged or rounded nuts and bolts
Place socket on fastener and turn with ratchet, breaker bar or T-handle
Grip on fastener tightens as more torque is applied
No hammering is required to install socket over fastener
Made in USA
Use on all types of standard nuts and bolts as well as studs, pipe nipples, and corroded automotive and marine fasteners
May be used for best fit on metric and fractional fasteners
May be used with air or electric impact wrench for extra speed and turning power
Technical Specifications
| Item#: | 19350 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | TS50100 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/2 " |
| Measuring System | SAE |
| Number of Points | 6 |
| Size | 1 " |
| Broach Depth | 0.71875 " |
| Bolt Clearance Diameter | 1 " |
| Drive End Diameter | 1.34375 " |
| Locking Type | Ball |
| SAE Size | 1 " |
| Working End Diameter | 1.34375 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.71875 " |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.29 lb |
