Intermediate Bulk Containment (IBC) Unit w/ Steel Platform, 10,000 Lb Load Cap., 400 Gal Sump Cap., 67"Wide x 67"Deep x 26"High
(Pack of
1)
SKU:SF15581 Item#: SF15581
Spill units come with 100% polyethylene containment tub and either steel or poly platforms.
EPA 40 CFR 264.175. SPCC Compliant.
NOTE: Tank not included.
Frequently Bought Together
Spill Containment Pallet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bulk Spill Containment Units
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spill Containment Pallet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Polypropylene Packaging Tape 2" x 55 Yards
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal High-Visibility Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 1/8 x 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, 2X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Latex Gloves, Natural, 8 Mil, Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 17mm Washer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
5 Gallon Spill Kit in Drawstring Bag
$0.00
Couldn't load pickup availability
Green Boom Oil-Only Mat 15” x 20” 100 ct
$0.00
Couldn't load pickup availability
10 Gallon Spill Kit in Drum
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Spill units come with 100% polyethylene containment tub and either steel or poly platforms.EPA 40 CFR 264.175. SPCC Compliant.
NOTE: Tank not included.
Technical Specifications
| Item#: | SF15581 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 1680 |
| Type | Spill Deck |
| Style | IBC (Intermediate Bulk Containment) Units |
| Width | 67 " |
| Depth | 67 " |
| Height | 26 " |
| Sump Capacity | 400 gal |
| Load Capacity | 10,000 lb |
| Specifications | EPA 40 CFR 264.175; SPCC Compliant |
| Fork Pockets | No |
| Material | Polyethylene |
| UNSPSC #: | 24111812 |
| TAA Compliant: | Yes |
