Universal Sorbent Pad, High-Visibility Yellow, 16" Width, 18" Length - 100 Pads/Box
(Pack of
1)
SKU:1566093 Item#: 1566093
Highlight dangerous spills and prevent them from spreading with Spilfyter Universal High-Visibility Sorbent Pads. Yellow caution pattern warns workers of hazardous messes while absorbent pad soaks up water, oil, diesel, gas, coolants, cutting fluids, hydraulic fluids, vegetable oil, acetone, turpentine and more. Strong spunbond material withstands rigorous abuse from foot traffic while absorbing high-viscosity fluids.
A multi-use product that combines an absorbent with a caution/warning sign
Won’t tear apart when pulled or placed under equipment
Use in garages, workshops and factories
TAA Compliant
Item No. 1566094 (carton) is portable and can be hung for easy storage, or mounted near high-risk zones
Frequently Bought Together
Oil-Only Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hazmat Universal Sorbent Kit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Green Boom Oil-Only Sock 3" x 24"
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Friction Tape 3/4" x 60'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Acrysol-SC Paint Preparation and Auto Body Solvent
$0.00
Couldn't load pickup availability
Automotive Fuses (V)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Automotive Wedge Bulbs (U)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 5/32 x 1/4" x 30'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 3/8" x 15'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Laser Lite Ear Plugs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Distributor Defroster Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Liner Screw Grommet Nylon M5.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spill Containment Workstation
$0.00
Couldn't load pickup availability
Green Boom Oil-Only Boom 8" x 120"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drum Tray Dolly
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Highlight dangerous spills and prevent them from spreading with Spilfyter Universal High-Visibility Sorbent Pads. Yellow caution pattern warns workers of hazardous messes while absorbent pad soaks up water, oil, diesel, gas, coolants, cutting fluids, hydraulic fluids, vegetable oil, acetone, turpentine and more. Strong spunbond material withstands rigorous abuse from foot traffic while absorbing high-viscosity fluids. A multi-use product that combines an absorbent with a caution/warning sign
Won’t tear apart when pulled or placed under equipment
Use in garages, workshops and factories
TAA Compliant
Item No. 1566094 (carton) is portable and can be hung for easy storage, or mounted near high-risk zones
Technical Specifications
| Item#: | 1566093 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | HVU-75 |
| Type | Sorbent Pad |
| Style | Universal |
| Grade | Hi-Vis |
| Size | 18 x 16 " |
| Absorption Capacity | 23 Gallons / Box |
| Absorbency Rating | Extra Heavy |
| Length | 18 " |
| Width | 16 " |
| Color | High-Visibility Yellow |
| Description | Universal Sorbent Pad, 100 per box |
| Weight | Heavy |
| UNSPSC #: | 47131900 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 14.22 lb |
