Cryobit 1/8" Dia. Maintenance Drill Bit , 135° Split Point, No Flats, Tip Hardness 64-66 Rc, Black & Gold Oxide Coating, Bulk
(Pack of
12)
SKU:DY80600865 Item#: DY80600865
135° split point
Versatile Excellent performance in the entire range of shop metals
Durability Cryophase™ process makes the bits more durable and flexible, allowing for longer use in less than ideal conditions
Long Lasting Out drills competitive bits by as much as 150-to-1
Easy-to-use Anti-slip flats on the shank 3/16" and larger eliminates spinning in keyless chucks and the 50% flute length reduces potential failures
Specifications
Hardness: 64-66Rc
Temperature Resistance: 1100°F (conventional bit only 600°F)
Material: High Speed Steel
Surface: Super heated gold oxide coating with black oxide relief edge
Heat Treatment: Austempered twice
Cryophase™: Thermal cycling cryogenic treatment
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cryoslash 3-5/8" x 1/2" x 0.025" Air Saw Blade 24 TPI
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 3" (M10)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cryobit 1/8" Dia. Maintenance Drill Bit , 135o Split Point, No Flats
$0.00
Couldn't load pickup availability
General Purpose Jobber Length Drill Bit HSS 4.8mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 3/8" (M10)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 25/64"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Heavy Duty Jobber Length Drill Bit Cobalt 8.5mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Alu-Master 8-Way Torpedo Level
$0.00
Couldn't load pickup availability
18" Locking Smooth Operator Clamp
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
135° split point Versatile Excellent performance in the entire range of shop metals
Durability Cryophase™ process makes the bits more durable and flexible, allowing for longer use in less than ideal conditions
Long Lasting Out drills competitive bits by as much as 150-to-1
Easy-to-use Anti-slip flats on the shank 3/16" and larger eliminates spinning in keyless chucks and the 50% flute length reduces potential failures
Specifications
Hardness: 64-66Rc
Temperature Resistance: 1100°F (conventional bit only 600°F)
Material: High Speed Steel
Surface: Super heated gold oxide coating with black oxide relief edge
Heat Treatment: Austempered twice
Cryophase™: Thermal cycling cryogenic treatment
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY80600865 |
|---|---|
| Drill Length | Jobber |
| Drill Type | Fractional |
| Type | Heavy Duty |
| Material | High Speed Steel |
| Finish | Gold |
| Diameter | 1/8 " |
| Decimal Equivalent | 0.1250 " |
| Point | 135° Split |
| Flute Length | 1-7/16 " |
| Flute Type | Spiral |
| Shank | Straight |
| Flats | None |
| Overall Length | 2-1/2 " |
| UNSPSC #: | 23241634 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.095 lb |
Product Restrictions
