Jobber Length Drill Bit, High Speed Steel, Gold Finish, 135° Modified Split Point, 2-5/16" Flute Length, 3/16 x 3-1/2"
(Pack of
1)
SKU:84729 Item#: 84729
Drill deeper with a jobber length drill bit. This versatile drill bit is perfect for general-purpose drilling in a wide range of materials like wood, soft metals, and plastic. Its longer length allows for deeper drilling than shorter drill bits, making it a popular choice for everyday use. Update your tool kit with this essential drill bit.
135° modified split point
Self-centering point eliminates drill walking
Manufactured from top-quality high-speed steel to reduce breakage and chipping for increased toughness and longer tool life
Drill size equals the shank size
Gold finish
Made in USA
The three-flat shank design provides a positive grip that prevents the drill bit from slipping in the drill chuck
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Zirconium Grain Locking Grinding Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Aluminum Oxide Grain Locking Grinding Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist-On Surface Conditioning Disc 2" Brown
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 8mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Mechanic's Length Drill Bit HSS 17/64"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cutting Tool Bundle with Spot Weld Drill Bits
$0.00
Couldn't load pickup availability
Heavy Duty Jobber Length Drill Bit Cobalt 6.75mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 8.5mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
General Purpose Jobber Length Drill Bit HSS 7.8mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 10 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Door and Exterior Molding Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 11.5 x 21
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4" Cordless Impact Hex Driver Charging Bundle
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 6.5mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Drill deeper with a jobber length drill bit. This versatile drill bit is perfect for general-purpose drilling in a wide range of materials like wood, soft metals, and plastic. Its longer length allows for deeper drilling than shorter drill bits, making it a popular choice for everyday use. Update your tool kit with this essential drill bit. 135° modified split point
Self-centering point eliminates drill walking
Manufactured from top-quality high-speed steel to reduce breakage and chipping for increased toughness and longer tool life
Drill size equals the shank size
Gold finish
Made in USA
The three-flat shank design provides a positive grip that prevents the drill bit from slipping in the drill chuck
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 84729 |
|---|---|
| Drill Length | Jobber |
| Drill Type | Fractional |
| Type | Heavy Duty |
| Material | High Speed Steel |
| Finish | Gold |
| Diameter | 3/16 " |
| Decimal Equivalent | 0.1875 " |
| Point | 135° Modified Split |
| Flute Length | 2-5/16 " |
| Flute Type | Spiral |
| Shank | Straight |
| Flats | 3 |
| Overall Length | 3-1/2 " |
| SAE Code | TD9CS2 0.1875 H3B60 |
| UNSPSC #: | 23241634 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.05 lb |
