DIN 6921 Hex Flange Bolt, Grade 8.8, Steel, Zinc Finish, Coarse Thread, 10mm Across Flats, M6-1 x 25mm
(Pack of
10)
SKU:59409 Item#: 59409
Metric Hex Head Fasteners
Less surface pressure due to large bearing area
Allows for a wider tolerance on the clearance hole
Less setting of the material being clamped
No flat washers needed
Tensile strength 800 MPa (116,000 PSI)
Frequently Bought Together
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M6-1 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 25mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 125A Flat Washer Grade 140 HV M6
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M10-1.25 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M6-1 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 25mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Serrated Hex Flange Nut Alloy Steel M6-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M6-1 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Metric Hex Head Fasteners Less surface pressure due to large bearing area
Allows for a wider tolerance on the clearance hole
Less setting of the material being clamped
No flat washers needed
Tensile strength 800 MPa (116,000 PSI)
Technical Specifications
| Item#: | 59409 |
|---|---|
| Type | Hex Flange Bolt |
| Diameter | M6 |
| Thread Pitch | 1.0 mm |
| Thread | Coarse |
| Length | 25 mm |
| Finish | Bright Zinc |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | 8.8 |
| Flange Diameter | 14.2 mm |
| Head Style | Hex Flange |
| Size | M6X25 mm |
| Across Flats | 10 mm |
| Specifications | DIN 6921 |
| Tensile Strength | 830 MPa |
| UNSPSC #: | 31161620 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.18 lb |
