DIN 6921 Hex Flange Bolt, Grade 8.8, Steel, Zinc Finish, Coarse Thread, 13mm Across Flats, M8-1.25 x 35mm
(Pack of
10)
SKU:59415 Item#: 59415
Metric Hex Head Fasteners
Less surface pressure due to large bearing area
Allows for a wider tolerance on the clearance hole
Less setting of the material being clamped
No flat washers needed
Tensile strength 800 MPa (116,000 PSI)
Frequently Bought Together
DIN 6921 Hex Flange Bolt Grade 8.8 M10-1.5 x 35mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 8.8 M10-1.5 x 40mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 8 1/4-20 x 3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 6921 Hex Flange Bolt Grade 8.8 M6-1 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Split Rivet Aluminum for Bumper 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Metric Hex Head Fasteners Less surface pressure due to large bearing area
Allows for a wider tolerance on the clearance hole
Less setting of the material being clamped
No flat washers needed
Tensile strength 800 MPa (116,000 PSI)
Technical Specifications
| Item#: | 59415 |
|---|---|
| Type | Hex Flange Bolt |
| Diameter | M8 |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Thread | Coarse |
| Length | 35 mm |
| Finish | Bright Zinc |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | 8.8 |
| Flange Diameter | 18 mm |
| Head Style | Hex Flange |
| Size | M8X35 mm |
| Across Flats | 13 mm |
| Specifications | DIN 6921 |
| Tensile Strength | 830 MPa |
| UNSPSC #: | 31161620 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.16 lb |
