Phillips Round Washer Head Screw, Door Trim Panel, M4.8-1.61 x 16mm Screw Size, 12.5mm Washer O.D., Black Zinc
(Pack of
25)
SKU:1681597 Item#: 1681597
Hyundai Genesis G70 2019+, G80, G90 2017+, GV60 2023, GV70 2022+, GV80 2021+, XG300 2001, Accent 1998 - 2022, Azera 2007 - 2011, Elantra 2001+, Equus 2011 - 2016, Genesis 2009 2016, Ioniq 2017 - 2022, Ioniq 5 2022+, Ioniq 6 2023+, Kona 2018+, Palisade 2020+, Santa Fe 2007+, Sonata 2002+, Tucson 2010+, Veloster 2012 - 2021, Veracruz 2007 - 2012
Kia Cadenza 2014 - 2020, Carnival, EV6 2022+, EV9 2024+, Forte, K900 2015 - 2020, K5, Seltos 2021+, Niro, Niro EV 2019+, Optima 2009 - 2020, Rio 2008 - 2023, Sedona 2015 - 2021, Sorento 2011+, Soul 2010+, Sportage 2008+, Stinger 2018 - 2023, Telluride 2020+
Hyundai OEM No. 12492-05163
Kia OEM No. 12492-05123
M4.8-1.61 x 16mm (#10-16 x 5/8")
12.5mm Washer Dia.
#2 Phillips Drive Size
Black Zinc Finish
Frequently Bought Together
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Trim Panel/Running Board Split Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Trim Panel/Running Board Split Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Trim Panel/Running Board Split Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Moulding Retainer with Sealer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Flare and Body Side Molding Clip Nylon Red
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Body Side Rocker Retainer Nylon 10 x 12mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Trim Panel/Running Board Split Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Hyundai Genesis G70 2019+, G80, G90 2017+, GV60 2023, GV70 2022+, GV80 2021+, XG300 2001, Accent 1998 - 2022, Azera 2007 - 2011, Elantra 2001+, Equus 2011 - 2016, Genesis 2009 2016, Ioniq 2017 - 2022, Ioniq 5 2022+, Ioniq 6 2023+, Kona 2018+, Palisade 2020+, Santa Fe 2007+, Sonata 2002+, Tucson 2010+, Veloster 2012 - 2021, Veracruz 2007 - 2012 Kia Cadenza 2014 - 2020, Carnival, EV6 2022+, EV9 2024+, Forte, K900 2015 - 2020, K5, Seltos 2021+, Niro, Niro EV 2019+, Optima 2009 - 2020, Rio 2008 - 2023, Sedona 2015 - 2021, Sorento 2011+, Soul 2010+, Sportage 2008+, Stinger 2018 - 2023, Telluride 2020+
Hyundai OEM No. 12492-05163
Kia OEM No. 12492-05123
M4.8-1.61 x 16mm (#10-16 x 5/8")
12.5mm Washer Dia.
#2 Phillips Drive Size
Black Zinc Finish
Technical Specifications
| Item#: | 1681597 |
|---|---|
| Make | Hyundai/Kia |
| OEM Number | 12492-05163/12492-05123 |
| Type | Screw |
| Style | Door |
| Finish | Black Zinc |
| Screw Type | Tapping Screw |
| Screw Size | M4.8-1.61 x 16 mm |
| Screw Length | 16 mm |
| Drive Type | Phillips |
| Head Style | Round Washer |
| Washer O.D. | 12.5 mm |
| Quantity Per Package | 25 ea. |
| UNSPSC #: | 31161500 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.2 lb |
