DRC Wiper, White, Jumbo Roll, 12 x 13 "
(Pack of
1)
SKU:1648151 Item#: 1648151
Great for wiping and drying and effective in removing oil and grease, they ensure your workspace remains spotless and efficient.
Made from cellulose fibers and a binder
Highly absorbent, soft yet durable
Excellent wipe dry capabilities
Great for surface and parts cleaning; superior oil and grease clean-up
Frequently Bought Together
Protective Seat Cover 32 x 14 x 38"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Friction Tape 3/4" x 60'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bullseye #12 Bottle with Trigger Sprayer 22fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Humpback All-in-One Pressure Washer System 3,000 PSI
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 5/32 x 1/4" x 30'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Laser Lite Ear Plugs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Distributor Defroster Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Liner Screw Grommet Nylon M5.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Mechanic's Wire Steel 18ga
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 5/16" x 15'
$0.00
Couldn't load pickup availability
DRC Quarter Folded Wiper Packs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Red GT Series Extra Heavy Duty Wiper Roll
$0.00
Couldn't load pickup availability
Reclaimed White T-Shirt Rags
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Great for wiping and drying and effective in removing oil and grease, they ensure your workspace remains spotless and efficient. Made from cellulose fibers and a binder
Highly absorbent, soft yet durable
Excellent wipe dry capabilities
Great for surface and parts cleaning; superior oil and grease clean-up
Technical Specifications
| Item#: | 1648151 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | D1900 |
| Style | Wiper |
| Package Type | Box |
| Size | 12 x 12 x 13 " |
| Wiper Size | 12 x 12 " |
| Wipers per Box | 900 |
| Feet per Roll | 900 ft |
| Color | White |
| Weight | 10 lbs. |
| Length | 12 " |
| UNSPSC #: | 47131502 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 11.04 lb |
