Eye Slip Hook, Stainless Steel, 1/4", 1,000 lb WLL
(Pack of
1)
SKU:1427587 Item#: 1427587
Eye Slip Hook, Stainless Steel, 1/4", 1,000 lb WLL
Read MoreFrequently Bought Together
Connecting Link, 1/4", 25 lb WLL, Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
Repair Lap Link, 5/16", 950 lb WLL, Zinc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Coupling Link 9/32" Body Grade 80 Chain
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Sling Hook with Latch, Grade 100, 1/2", 15,000 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Clevlok Foundry Hook, Grade 100, 9/32", 4,300 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Grade 43 Clevis Slip Hook, 3/8", 5,400 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 3/16", 4,200 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Nylon Coated, 7x19, 1/4", 7,000 lbs Breaking Strengt
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 1/4", 7,000 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Eye Slip Hook, Stainless Steel, 1/4", 1,000 lb WLLTechnical Specifications
| Item#: | 1427587 |
|---|---|
| Type | Eye Slip Hook |
| Grade | 50 |
| Chain Size | 1/4 " |
| Working Load Limit | 1,000 lb |
| Material | Stainless Steel |
| Dimension A | 0.53 " |
| Dimension B | 2.54 " |
| Dimension C | 0.68 " |
| UNSPSC #: | 31132600 |
| TAA Compliant: | No |
