Female Quick Slide Terminal, Fully Insulated, Nylon, 12 to 10 AWG 1/4" Tab Width, Yellow
(Pack of
50)
SKU:P34812 Item#: P34812
Visa Crimp™ provides a high-quality crimp terminal connection. The brazed-seam barrel single crimp design will not open from wire pull, vibration or stress, providing a reliable connection.
Visa Crimp™ terminals feature:
Funnel-mouth barrel entry for easy wire insertion
Long barrel for easier crimping in any position
See-through insulation for foolproof crimping; crack- and chemical-resistance
Visa Crimp™
Manufactured from high-grade copper for the highest conductivity Annealed to flow freely under crimping pressure for best connection Electro-tin-plated for greatest corrosion resistance 600V
Female Superior clamping power even after many connections
Frequently Bought Together
Male Quick Slide Terminal 22 to 18 AWG Red
$0.00
Couldn't load pickup availability
Female Quick Slide Terminal 12 to 10 AWG Clear
$0.00
Couldn't load pickup availability
Female Quick Slide Terminal 20 to 18 AWG Red
$0.00
Couldn't load pickup availability
Ring Tongue Terminal 12 to 10 AWG Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
Halogen Miniature Bulb 55/60W 12V
$0.00
Couldn't load pickup availability
Extension Cord Tri-Tap Adapter 15A 125V
$0.00
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 2CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Lining Screw Grommet Nylon #12
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spade Terminal 16 to 14 AWG Blue
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spade Terminal 22 to 18 AWG Red
$0.00
Couldn't load pickup availability
Poly Vinyl Terminal Assortment 825Pcs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Visa Crimp™ provides a high-quality crimp terminal connection. The brazed-seam barrel single crimp design will not open from wire pull, vibration or stress, providing a reliable connection.Visa Crimp™ terminals feature:
Funnel-mouth barrel entry for easy wire insertion
Long barrel for easier crimping in any position
See-through insulation for foolproof crimping; crack- and chemical-resistance
Visa Crimp™
Manufactured from high-grade copper for the highest conductivity Annealed to flow freely under crimping pressure for best connection Electro-tin-plated for greatest corrosion resistance 600V
Female Superior clamping power even after many connections
Technical Specifications
| Item#: | P34812 |
|---|---|
| Type | Crimp |
| Wire Gauge | 12-10 AWG |
| Tab Width | 1/4 " |
| Blade Thickness | 0.032 " |
| Connection Type | Female |
| Color | Yellow |
| Description | Female |
| Style | Visa Crimp Fully-Insulated Quick Slides |
| UNSPSC #: | 39121432 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.16 lb |
