Heavy Duty Jobber Length Drill Bit, Cobalt, Bronze Finish, 135° Point, Straight Shank, 3-7/16" Flute Length, 8.5mm x 4-3/4"
(Pack of
1)
SKU:1190525 Item#: 1190525
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Steel Crimped End Brush 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cryobit 1/8" Dia. Maintenance Drill Bit , 135o Split Point, No Flats
$0.00
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
2-N-1 Sheet Metal Drill Bit Bundle
$0.00
Couldn't load pickup availability
Double Flute Step Drill Bit 3/16 to 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cryoboost Drill Bit, 3/16" Dia. W/Flats
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cryobit 5.0MM Maintenance Drill Bit , 135o Split Point, No Flats
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 13/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Single Edge w/Notch
$0.00
Couldn't load pickup availability
Abrasive Bristle Wire Belt Steel 23mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
11Pc Lock and Load Hammer Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.Technical Specifications
| Item#: | 1190525 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 301C 8.50 |
| Drill Length | Jobber |
| Drill Type | Metric |
| Type | Heavy Duty |
| Material | Cobalt |
| Finish | Bronze |
| Diameter | 8.50 mm |
| Decimal Equivalent | 0.3346 " |
| Point | 135° Split |
| Flute Length | 3-7/16 " |
| Flute Type | Spiral |
| Shank | Straight |
| Flats | None |
| Overall Length | 4-3/4 " |
| UNSPSC #: | 23241634 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
