DIN 931 Hex Cap Screw, Property Class 10.9, Steel, Plain Finish, Coarse Thrd, 18.7mm Hd Height, 46mm Across Flats, M30-3.5 x 240mm
(Pack of
1)
SKU:1435944 Item#: 1435944
1,040 MPa (150,000 PSI) minimum ultimate tensile strength
Meets DIN Specifications 933 (full thread) and 931 (partial thread)
Frequently Bought Together
DIN 6921 Hex Flange Bolt Grade 8.8 M6-1 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M10-1.25 x 45mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 8 3/8-16 x 1-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Grade 8 Alloy Steel 5/8-18 x 2-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 8.8 M8-1.25 x 35mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Grade 5 5/16-18 x 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Serrated Hex Flange Nut Alloy Steel M10-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 6921 Hex Flange Bolt Grade 8.8 M6-1 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M10-1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 6921 Hex Flange Bolt Grade 8.8 M8-1.25 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M10-1.25 x 35mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 40mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 17mm Washer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
1,040 MPa (150,000 PSI) minimum ultimate tensile strength Meets DIN Specifications 933 (full thread) and 931 (partial thread)
Technical Specifications
| Item#: | 1435944 |
|---|---|
| Style | Industry Standard |
| Diameter | M30 |
| Thread Pitch | 3.5 mm |
| Thread | Coarse |
| Length | 240 mm |
| Type | Hex Cap Screw |
| Across Flats | 46 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | 10.9 |
| Finish | Plain |
| Tensile Strength | 1,040 MPa |
| Specifications | DIN 931 |
| Head Style | Hex |
| Head Height | 18.7 mm |
| Thread Length | Partial |
| Thread Length Minimum | 85 mm |
| UNSPSC #: | 31161501 |
| TAA Compliant: | No |
