ANSI B18.2.2 Hex Nut, Grade 5, Steel, Zinc Finish, Coarse Thread, 7/16" Across Flats, 7/32" Thickness, 1/4-20
(Pack of
100)
SKU:FA95677 Item#: FA95677
Delivering the reliable strength mechanics and construction professionals demand for critical connections, the Hex Nut Grade 5 is a go-to component. This medium-strength fastener combines heat-treated medium carbon steel with precision engineering to create secure joints that withstand the rigors of automotive assembly, structural projects, and heavy machinery maintenance. The quenched and tempered construction provides superior hardness and durability compared to standard nuts, ensuring your connections stay tight under stress and vibration. Whether you're rebuilding an engine, framing a building, or maintaining industrial equipment, this Grade 5 nut gives you the confidence that your work will hold strong when it matters most.
Zinc-plated unless noted
Controlled hardness
Washer-faced
Conform to ANSI B18.2.2 and SAE J995 specifications
Burr-free Class 2B threads
Frequently Bought Together
Open End Rivet Large Flange Head Aluminum 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Dome Head Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 125A Flat Washer Grade 140 HV M10
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M5-0.8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 1/4-20
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M4-0.7
$0.00
Couldn't load pickup availability
Acorn Nut A2 Stainless Steel M6-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Nut Grade 10 Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Nut Grade 8 Steel M6-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M10-1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Nut Grade 10 Steel M10-1.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Serrated Hex Flange Nut Alloy Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Specialty Rivet with Plastic Cap Aluminum 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Inner Fender Shield Attaching Clip Nylon Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Cover Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Delivering the reliable strength mechanics and construction professionals demand for critical connections, the Hex Nut Grade 5 is a go-to component. This medium-strength fastener combines heat-treated medium carbon steel with precision engineering to create secure joints that withstand the rigors of automotive assembly, structural projects, and heavy machinery maintenance. The quenched and tempered construction provides superior hardness and durability compared to standard nuts, ensuring your connections stay tight under stress and vibration. Whether you're rebuilding an engine, framing a building, or maintaining industrial equipment, this Grade 5 nut gives you the confidence that your work will hold strong when it matters most. Zinc-plated unless noted
Controlled hardness
Washer-faced
Conform to ANSI B18.2.2 and SAE J995 specifications
Burr-free Class 2B threads
Technical Specifications
| Item#: | FA95677 |
|---|---|
| Diameter | 1/4 " |
| Thread Pitch | 20 |
| Type | Hex Nut |
| Grade | 5 |
| Finish | Bright Zinc |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 7/32 " |
| Across Flats | 7/16 " |
| Thread | Coarse |
| Size | 1/4-20 " |
| Specifications | ANSI B18.2.2 |
| Quantity Per Package | 100.0000 |
| UNSPSC #: | 31161727 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.55 lb |
