IFI 100/107 Top Locknut, Grade C, Alloy Steel, Zinc/Wax Finish, Fine Thread, 0.731" Thickness, 15/16" Across Flats, 5/8-18
(Pack of
25)
SKU:80945 Item#: 80945
Heat-treated for matched strength
Will not loosen even under severe vibration
Locking torque is retained for a minimum of five reapplications
150,000 PSI minimum proof strength
Meets IFI and ANSI specifications
Developed for Grade 8 applications
Designed for use with Tuff-Torq® Cap Screws
Identified by six symmetrically spaced marks on the chamfered surface on the top of the nut
NOTE: Not recommended for use above 450°F (232°C).
For recommended torque values, see Lawson’s E546 brochure.
Frequently Bought Together
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M10-1.25 x 35mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M12-1.75
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 40mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flex Locknut #10-24
$0.00
Couldn't load pickup availability
Locknut Tri-Lobular Thick Grade C 5/16-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Locknut Tri-Lobular Thick Grade C 9/16-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1-8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert 18-8 SS 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Nut Grade 8 Steel M12-1.75
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 5/16-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 1/2-13
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 2CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Heat-treated for matched strength Will not loosen even under severe vibration
Locking torque is retained for a minimum of five reapplications
150,000 PSI minimum proof strength
Meets IFI and ANSI specifications
Developed for Grade 8 applications
Designed for use with Tuff-Torq® Cap Screws
Identified by six symmetrically spaced marks on the chamfered surface on the top of the nut
NOTE: Not recommended for use above 450°F (232°C).
For recommended torque values, see Lawson’s E546 brochure.
Technical Specifications
| Item#: | 80945 |
|---|---|
| Diameter | 5/8 " |
| Thread Pitch | 18 |
| Grade | C |
| Finish | Zinc/Wax |
| Type | Top Lock Nut |
| Material | Alloy Steel |
| Thickness | 0.731 " |
| Across Flats | 15/16 " |
| Thread | Fine |
| Specifications | IFI 100/107 |
| Maximum Temperature | 450º F |
| Proof | 150,000 PSI |
| Quantity Per Package | 25.0000 |
| UNSPSC #: | 31161716 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.65 lb |
Product Restrictions
